and posted in Genel

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Avrupa Barış Araştırmaları Derneği Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Metin Ersoy, Norveç’te düzenlenen “Avrupa’nın Geleceği Barış Perspektifleri” temalı konferansa katıldı.

DAÜ’den yapılan açıklamaya göre, dünyaca tanınmış barış profesörlerinin de yer aldığı konferansta, Avrupa ve dünya barışına yönelik fikirler tartışıldı. Ayrıca son yıllarda dünyada ciddi sorun haline gelen mülteciler konusu da ele alınarak, bu konuda medyanın, siyasilerin ve devletlerin üzerine düşen görevler barış perspektifinden değerlendirildi.

Avrupa Barış Araştırmaları Derneği’nin (EuPRA) bu yıl 9.’sunu düzenlediği konferansın ev sahipliğini Norveç’in Tromso şehrinde bulunan Norveç Arctic Üniversitesi yaptı. Konferansa Avrupa Barış Araştırmaları Derneği Genel Sekreteri olarak katılan Yrd. Doç. Dr. Metin Ersoy, “Yeni dijital kamusal alan ve demokratik barış teorisi” üzerine bir de bildiri sundu. 150 katılımcının yer aldığı konferansa dünyaca ünlü barış profesörleri de katılarak, Avrupa ve dünya barışına yönelik fikirlerini paylaştılar.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan DAÜ öğretim üyesi ve Avrupa Barış Araştırmaları Derneği Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Metin Ersoy, özelde Avrupa genelde ise dünya barışına katkı sağlamaya yönelik olarak iki yılda bir düzenledikleri bu konferansların faydasına dikkat çekti. Konferansa dünyada tanınmış, alanında uzman barış profesörlerinin katıldığını belirten Ersoy, söz konusu katılımcıların, Ortadoğu’da yaşanan şiddet, çatışma ve iç savaş ortamlarından kaçarak, ülkelerini terk etmek zorunda kalan mültecilerle ilgili politikaları tartıştığını ifade etti. Ersoy açıklamasına şöyle devam etti:

“Doğu Akdeniz Üniversitesi, barış gazeteciliği konusunda organize edilen etkinliklere ciddi katkı sağladı ve sağlıyor. Akademik araştırmalarımı yaptığım kurumun barış gazeteciliğine önem vermesi ve gelişmesi için destek vermesi sevindiricidir. Başta Ortadoğu olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde çatışma ve savaşlar devam ediyor. Gazetecilerin bu çatışmaları iyi anlaması ve iyi anlatması gerekiyor. Sorumlu bir gazeteci çatışmanın devamını değil, çözüme kavuşmasını destekler.”

Barış gazeteciliği kavramının Kıbrıs gibi çatışmaların zihinlerde olduğu bir ortamda daha kolay uygulanabileceğini de belirten Ersoy, gazetecilerin barış gazeteciliğinin öngördüğü ortak prensiplere, değerlere ve hedeflere odaklanması durumunda taraflar arasındaki anlayışı ve empatiyi geliştirebileceğini söyledi. Ersoy açıklamasının sonunda: “Böylece ileride ulaşılması hedeflenen bir barış için gazeteciler içinde bulundukları halkları bilgilendirebilecek ve barış sürecine hazırlayabileceklerdir” dedi.kibris

Leave your Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>